• No products in the cart.
Image Alt

Víno barvy jantaru, anebo legendární oranžová vína Kvevri.

Poptávka po „oranžových“ vínech ve světě začala počátkem roku 2000, ale v Gruzii jsou tato vína stejně stará jako samotný nápoj – takže pouze 8000 let.

Toto víno je běžně známo jako „jantarové“, avšak pro jeho výrobu se používají hrozny výhradně bílých odrůd.

„Jantarová“ nebo „oranžová“ barva, stejně jako výrazné ovocné aroma, mu dodává speciální technologie výroby vína pomocí starověké nádoby „kvevri“.

 

Samotnou hlíněnou nádobu lze použít v nejrůznějších velikostech, v závislosti na velikosti vinice a sklizni. Kvevri je zakopán v zemi a venku zůstává pouze jeho víko.

Hrozny se prvně vylisují a spolu s dužinou se nalijí do kvevri, kde je zajištěna optimální teplota pro fermentaci.

 

Aby bylo jantarové víno dokonalé, je třeba vzít v úvahu mnoho faktorů. K jeho přípravě se používají odrůdy pozdních odrůd hroznů – pouze ty, které dokáží shromáždit potřebné množství přírodního cukru. Do gruzínských vín kvevri se nikdy nepřidává cukr.

 

Ty nejlepší oranžová vína Kvevri:

 

Winiveria Kisi je nejpopulárnější víno se silou 13% a jemně jantarovou barvou. Před několika lety byla tato odrůda na pokraji vyhynutí, ale dnes je považována za jednu z nejlepších bílých odrůd. Příjemnou vůni naplňují tóny zeleného pepře, bílého třešňového džemu a ořechů.

 

Winiveria Khikhvi – je vytvořena ze stejnojmenné odrůdy hroznů a má odstín od světle zlaté po tmavě jantarovou s procentem alkoholu- 13%. Chuť vína je osvěžující, jemná, s nádechem sušeného ovoce a ořechů, v závěru šťavnaté tóny hrušky.

 

Gurashvili’s Rkatsiteli je tmavé jantarové víno s výraznou hroznovou vůní a 13% alkoholu. Tato všestranná odrůda z oblasti Kakheti slouží jako základna mnoha oranžových a růžových vín. Víno má hedvábnou strukturu a šťavnatou vůni s intonacemi zralé broskve a sušených meruněk. Víno je vynikajícím suvenýrem pro opravdové znalce vína.

 

Víno z kvevri je zcela jiné  a proto ho považujeme za neskutečný poklad, který jsme objevili před nedávnem, a proto jsme se rozhodli dokonce vyzkoušet tuto technologii i u nás za domem.

 

Tady můžete vidět par ukázkových foto ze zahrady, zatím co víno zraje, můžete si vybrat z naší nabídky, potěšit sebe a své nejbližší.

Věřte, že budete příjemně překvapení.

 

Tak na zdrav! A nalijte si čistého vína přímo z kvevri.

Post a Comment